ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 16
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Porady zamieszczone tutaj przez Darka są pomocne w wielu chwilach. Wielokrotnie tworząc jakiś złożony serwis korzystam z tych porad. Można by tworzyć samemu te skrypty, ale tak naprawdę czy nie lepiej jest wziąć skrypt z tej strony i zmodyfikowac go dla swoich potrzeb? Wprawdzie możemy taki skrypt napisać sami, ale po co, skoro stracimy czas na coś, co ktoś juz napisał, przetestował i może zagwarantować, że działa poprawnie. Któryś raz z rzędu opłacam abonament i nie raz jeszcze opłacę. Kawał dobrej roboty i ogrom wiedzy w jednym miejscu.

Piotr Karamański
Design Studio

   
GALERIA FOTOGRAFII
   
PORADY - tysiące sprawdzonych rozwiązań dla programistów i webmasterów
aktualizacja porady: 2009-02-18 12:24:07

[PHP] Jak wytyczyć najkrótszą drogę w labiryncie (w tablicy)?

PROBLEM

Chcesz wewnątrz labiryntu (w praktyce jest to tablica dwuwymiarowa) znaleźć najkrótszą ścieżkę przejścia z punktu startowego do końcowego.

ROZWIĄZANIEnoselect

Weźmy dowolny labirynt. Ustal w nim punkt startowy i końcowy. Teraz musisz przejść między tymi punktami w taki sposób, aby wykonać jak najmniej ruchów, a więc pomijać ślepe korytarze i nie kluczyć w labiryncie bez celu.

Przedstawiony algorytm i jego realizacja to najłatwiejsze rozwiązanie problemu, choć nie najszybsze i nie koniecznie optymalne. Jest jednak dosyć intuicyjne i bardzo proste. Algorytmów do przemierzania labiryntów jest wiele, ale pozostałe są nieco bardziej skomplikowane.

Wytyczanie najkrótszej ścieżki stosuje się nie tylko w grach (np. kulki, Pacman). To także metoda na sprawne przemieszczanie się w terenie, a więc ma zastosowanie np. w kartografii. Również w matematyce i fizyce wytycza się nakrótsze drogi do celu dla różnych rozwiązań.

Nasz labirynt (tablica) może mieć dowolny rozmiar. Posłużę się następującą strukturą danych:

$t = array(
'...*....',
'.*.*.*..',
'.*...**.',
'...*....'
);

To chyba najlepszy sposób na zakodowanie labiryntu. Łatwo go "narysować" w skrypcie, a także wczytać za pomocą funkcji $t = file('plik.txt') z pliku. Docelowo ta płaska struktura zostanie zamieniona na prawdziwą, dwuwymiarową tablicę i na niej będą wykonywane operacje. Ten zapis służy tylko lepszej wizualizacji labiryntu dla człowieka.

Kropki to pola puste, po których można chodzić. Gwiazdki to ściany nie do przejścia. Ścianami są też wszystkie punkty na zewnątrz naszego labiryntu, a więc nie można go "obejść". Mamy labirynt, którego pola identyfikowane są współrzędnymi od (0,0) dla lewego górnego rogu do (7,3) dla prawego dolnego.

Wystartujmy z miejsca (0,7) i idźmy do miejsca (0,2). Zaznaczam początek (P) i koniec (K) na mapce:

...*...P
.*.*.*..
K*...**.
...*....

Dróg dojścia do celu jest wiele. Nie będziemy wyliczać wszystkich, a gdy są dwie identycznie krótkie, nie będziemy zastanawiać się, którą wybrać. Algorytm wylicza jedną, najkrótszą drogę. W naszym wypadku będzie to następująca trasa współrzędnych od punktu startowego do końcowego: (7,0) (6,0) (5,0) (4,0) (4,1) (4,2) (3,2) (2,2) (2,3) (1,3) (0,3) (0,2). Zaznaczam ją na mapce krzyżykami:

...*####
.*.*#*..
#*###**.
###*....

Działa. Więc teraz zobacz, jak ugryźć problem wyszukiwania najkrótszej trasy:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
UWAGA! To tylko fragment strony! Całą zobaczysz po opłaceniu abonamentu!

ZALOGUJ SIĘ I ZAMÓW ABONAMENT ABY KORZYSTAĆ Z TEJ CZĘŚCI SERWISU
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
Dostęp do oglądanej strony jest płatny.
Całą zawartość strony zobaczysz
po zalogowaniu się i opłaceniu abonamentu.
 
Jeżeli nie masz konta użytkownika, założ konto!
   
Oto garść powodów, dla których warto założyć konto użytkownika:
Założenie konta użytkownika jest proste i bezpłatne.
Od razu zobaczysz kilka wybranych porad gratis.
Po opłaceniu abonamentu otrzymasz dostęp do wszystkich porad.
Przystąpisz do Programu Partnerskiego, który pozwala uzyskać darmowy abonament!
Zaprenumerujesz przydatny newsletter z poradami i nowościami.
Będziesz mieć dostęp do własnej, wygodnej aktówki i profilu.
Zyskasz możliwość korzystania z różnych promocji i upustów dla klientów serwisu.
Oto garść powodów, dla których warto zamówić abonament:

W jednym miejscu znajdziesz tysiące fachowych porad, kursy, encyklopedię pojęć oraz przydatne narzędzia, dzięki czemu nie tracisz czasu, impulsów telefonicznych i pieniędzy na pozyskiwanie wiedzy. Tutaj dostaniesz gotowe i sprawdzone rozwiązania problemów, z którymi spotykasz się w praktyce.

Dzięki poradom dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać najnowsze technologie, aby tworzyć profesjonalne serwisy i rozwiązania. Doradzę Ci, jak skonstruować i wypromować swoje strony, zwiększyć oglądalność, pozyskać klientów i rozwinąć biznes w Internecie, który będzie przynosił zyski!

Kody programów i skrypty działają natychmiast po wstawieniu ich na strony WWW. Tylko tutaj znajdziesz tak wiele unikatowych algorytmów, autorskich pomysłów i przydatnych artykułów. Dowiesz się, jak zapewnić bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność oprogramowania i poprawić jakość serwisów WWW i baz danych.

Od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo programowaniem oraz tworzeniem stron WWW, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i skuteczność opisywanych rozwiązań. Potwierdzają to opinie użytkowników. Możesz też liczyć na pomoc i wsparcie przy wdrażaniu porad na własnej stronie.

Nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na programistów, konsultantów, promocję czy też reklamę swojej witryny. Te same efekty osiągniesz czytając porady i stosując się do konkretnej wiedzy, która podana jest w sposób przyjazny nawet dla laika.

Nigdzie nie kupisz książek, czasopism i publikacji, które w cenie abonamentu dostarczą Ci tak wiele gotowych rozwiązań. Na żadnych szkoleniach i kursach nie zdobędziesz tylu praktycznych umiejętności i wiadomości. Dzięki zdobytej wiedzy znacznie podniesiesz swoje kwalifikacje i znajdziesz o wiele lepszą pracę.

Z serwisu korzystają zarówno początkujący webmasterzy, jak i największe polskie firmy, banki, dostawcy usług internetowych, wykładowcy, webdeweloperzy oraz agencje interaktywne. To potwierdzenie jakości i wysokiego poziomu informacji - sprawdzanej i weryfikowanej w praktyce przez wielu niezależnych klientów.

Zamawiając abonament pomagasz rozwijać serwis, który będzie Ci służyć jeszcze większą ilością porad i rozwiązań, lepszym wsparciem technicznym oraz unikatowymi, fachowymi publikacjami, których realizacja wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy.

Skorzystasz z Programu Partnerskiego - biorąc w nim udział możesz zapewnić sobie BEZPŁATNY dostęp do serwisu z poradami!

Słowa kluczowe dla porady

labirynt, najkrótsza droga w labiryncie, wyszukiwanie najkrótszej drogi w labiryncie, wyszukiwanie drogi w tablicy, wytyczanie trasy w labiryncie

 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt