ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 8
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
W takich dniach, jak ten, nie żałuję, że wykupiłem abonament. Korzystam z porad na tych stronach nawet kilkanaście razy w tygodniu i dzięki nim prace nad stronami dla klientów idą mi o wiele szybciej, a strony wyglądają bardziej profesjonalnie. Nie wiem, jak mogłem wcześniej pracować bez dostępu do porad w tym serwisie!

Wojciech Miszkiewicz

   
GALERIA FOTOGRAFII
   
PORADY - tysiące sprawdzonych rozwiązań dla programistów i webmasterów
aktualizacja porady: 2008-08-13 10:27:51

[PHP] Jak wyliczyć i pokazać kolejne cykle życia znane z "Gry w życie" (Game of Life)?

PROBLEM

Chcesz policzyć kolejne kroki "Gry w życie" (Game of Life), gry symulującej życie, którą wymyślił matematyk John Conway. Oto kadr jednej z generacji cyklu życia:

ROZWIĄZANIEnoselect

"Gra w życie" to jeden z najpopularniejszych systemów symulacji życia. Reguły rodzenia, przetrwania i śmierci są bardzo proste:

1. Pusta komórka zaludni się, gdy ma 3 sąsiadów
2. Zaludniona komórka przetrwa, gdy ma 2 lub 3 sąsiadów
3. Zaludniona komórka umrze, gdy ma 0 lub 1 sąsiadów (samotność)
4. Zaludniona komórka umrze, gdy ma 4 lub więcej sąsiadów (przeludnienie)

Ciemny punkt na planszy to życie (ludzik, stworek - nazywaj jak chcesz). Pusta komórka to brak życia. Wystarczy analizować sąsiadów każdej komórki, aby stwierdzić czy przeżyje czy umrze. Gdy brakuje sąsiadów, następuje śmierć (komórka nie może się rozmnażać). Gdy życia jest zbyt wiele, również następuje śmierć w wyniku przeludnienia. Gdy życia jest w sam raz, toczy się dalej lub powstaje nowe...

W zależności od tego, jak ułożysz na planszy pierwszą generację, czyli jak zaznaczysz początkowe pola na planszy, zobaczysz, w jaki sposób życie będzie rozwijać się w kolejnych pokoleniach. Rozwój tego życia jest na tyle fascynujący, że w Sieci krążą różne układy pól startowych, które po określonej generacji przybierają albo fascynujące kształty albo zachowania (np. oscylują).

Ponieważ PHP nie pozwala na wykonanie płynnej animacji, generuję jedynie rozkład życia dla wskazanego pokolenia. Mogę więc zobaczyć co dzieje się po 19 krokach ewolucji. Oczywiście możesz umieścić na stronie jednocześnie wiele obrazków przedstawiających kolejne kroki ewolucji.

Aby zapobiec niepotrzebnemu generowaniu kolejnych cykli życia, skrypt wykrywa przypadek, gdy kolejne cykle nie są już możliwe (np. życie wymarło lub jednostki nie są w stanie się rozmnażać). Następuje wtedy przerwanie działania programu szybciej.

Oto kod generujący planszę dla wybranej generacji "Gry w życie":

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
UWAGA! To tylko fragment strony! Całą zobaczysz po opłaceniu abonamentu!

ZALOGUJ SIĘ I ZAMÓW ABONAMENT ABY KORZYSTAĆ Z TEJ CZĘŚCI SERWISU
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
Dostęp do oglądanej strony jest płatny.
Całą zawartość strony zobaczysz
po zalogowaniu się i opłaceniu abonamentu.
 
Jeżeli nie masz konta użytkownika, założ konto!
   
Oto garść powodów, dla których warto założyć konto użytkownika:
Założenie konta użytkownika jest proste i bezpłatne.
Od razu zobaczysz kilka wybranych porad gratis.
Po opłaceniu abonamentu otrzymasz dostęp do wszystkich porad.
Przystąpisz do Programu Partnerskiego, który pozwala uzyskać darmowy abonament!
Zaprenumerujesz przydatny newsletter z poradami i nowościami.
Będziesz mieć dostęp do własnej, wygodnej aktówki i profilu.
Zyskasz możliwość korzystania z różnych promocji i upustów dla klientów serwisu.
Oto garść powodów, dla których warto zamówić abonament:

W jednym miejscu znajdziesz tysiące fachowych porad, kursy, encyklopedię pojęć oraz przydatne narzędzia, dzięki czemu nie tracisz czasu, impulsów telefonicznych i pieniędzy na pozyskiwanie wiedzy. Tutaj dostaniesz gotowe i sprawdzone rozwiązania problemów, z którymi spotykasz się w praktyce.

Dzięki poradom dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać najnowsze technologie, aby tworzyć profesjonalne serwisy i rozwiązania. Doradzę Ci, jak skonstruować i wypromować swoje strony, zwiększyć oglądalność, pozyskać klientów i rozwinąć biznes w Internecie, który będzie przynosił zyski!

Kody programów i skrypty działają natychmiast po wstawieniu ich na strony WWW. Tylko tutaj znajdziesz tak wiele unikatowych algorytmów, autorskich pomysłów i przydatnych artykułów. Dowiesz się, jak zapewnić bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność oprogramowania i poprawić jakość serwisów WWW i baz danych.

Od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo programowaniem oraz tworzeniem stron WWW, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i skuteczność opisywanych rozwiązań. Potwierdzają to opinie użytkowników. Możesz też liczyć na pomoc i wsparcie przy wdrażaniu porad na własnej stronie.

Nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na programistów, konsultantów, promocję czy też reklamę swojej witryny. Te same efekty osiągniesz czytając porady i stosując się do konkretnej wiedzy, która podana jest w sposób przyjazny nawet dla laika.

Nigdzie nie kupisz książek, czasopism i publikacji, które w cenie abonamentu dostarczą Ci tak wiele gotowych rozwiązań. Na żadnych szkoleniach i kursach nie zdobędziesz tylu praktycznych umiejętności i wiadomości. Dzięki zdobytej wiedzy znacznie podniesiesz swoje kwalifikacje i znajdziesz o wiele lepszą pracę.

Z serwisu korzystają zarówno początkujący webmasterzy, jak i największe polskie firmy, banki, dostawcy usług internetowych, wykładowcy, webdeweloperzy oraz agencje interaktywne. To potwierdzenie jakości i wysokiego poziomu informacji - sprawdzanej i weryfikowanej w praktyce przez wielu niezależnych klientów.

Zamawiając abonament pomagasz rozwijać serwis, który będzie Ci służyć jeszcze większą ilością porad i rozwiązań, lepszym wsparciem technicznym oraz unikatowymi, fachowymi publikacjami, których realizacja wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy.

Skorzystasz z Programu Partnerskiego - biorąc w nim udział możesz zapewnić sobie BEZPŁATNY dostęp do serwisu z poradami!

Słowa kluczowe dla porady

skrypt PHP, skrypty PHP, porady, porady php, programowanie php, kurs php, gra w życie, game of life, symulacja życia, cykle życia, symulator życia

 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt