ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 12
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Nie jestem webmasterem, ale i na mnie zrobiła wrażenie szybkość reakcji Darka na mój problem. Jego kompetencja i przede wszystkim zupełnie niemodna w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach - zwykła ludzka życzliwość dla innego człowieka. Tacy ludzie to dziś gatunek niemal wymarły...

Leszek
Wojskowy Instytut Medyczny

   
GALERIA FOTOGRAFII
   
PORADY - tysiące sprawdzonych rozwiązań dla programistów i webmasterów
aktualizacja porady: 2009-02-15 12:35:51

[PHP] Jak analizować i wykrywać ilość podstawowych kolorów na zdjęciu?

PROBLEM

Chcesz sprawdzić i wykryć, jak wiele danego koloru występuje na zdjęciu.

ROZWIĄZANIEnoselect

Fajnie byłoby sprawdzić czy w danym zdjęciu występuje kolor pomarańczowy i zielony, np. aby opisać zdjęcie odpowiednimi słowami kluczowymi. Albo zbudować wyszukiwarkę, która szuka według podstawowych kolorów. Możnaby też szybko odszukać obrazy z potencjalnie dużą ilością nieba, jeżeli procentowa zawartość niebieskiego byłaby duża.

Możliwości jest sporo. Przedstawiony skrypt to jedna z najbardziej banalnych metod analizy ilości określonego koloru na zdjęciu. Jest bardzo prosty w konstrukcji (to raptem kilka linii!) i ma spore możliwości, gdzie samodzielnie możesz zdefiniować zakresy kolorów. Jakiś ładny widoczek z niebieskim niebem i łanem zboża przy późnym słońcu zwrócił takie wyniki:

czerwony ~ 1%
pomaranczowy ~ 37%
żółty ~ 8%
zielony ~ 9%
turkusowy ~ 1%
niebieski ~ 44%
różowy ~ 0%
biały ~ 0%
czarny ~ 1%

Dużo niebieskiego (bo większość to niebo), trochę zieleni (drzewa), dużo pomarańczu i żółci (żółte zboże oświetlone późnym słońcem jest pomarańczowe). Czyli ładnie działa.

Największym problemem jest precyzyjne zdefiniowanie zakresów kolorów. Jest nieskończenie wiele i każdy widzi je inaczej. Określiłem tylko podstawowe zakresy, ale możesz rozbić je znacznie precyzyjniej. Samo zdefiniowanie zakresu jest proste, ale rozróżnienie czy dany kolor to jeszcze czerwień, żółć czy pomarańcz jest nielada wyzwaniem dla oka. Można oczywiście zrobić tak, aby te zakresy zachodziły na siebie i dany kolor przypisywany był do kilku kategorii (np. do żółci, czerwieni i pomarańczy). Zasady przypisywania kolorów możesz sobie ustalać samodzielnie i to już Twoje zmartwienie:-) Ja tylko podsuwam przepis, jak sobie z tym poradzić w prosty sposób:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
UWAGA! To tylko fragment strony! Całą zobaczysz po opłaceniu abonamentu!

ZALOGUJ SIĘ I ZAMÓW ABONAMENT ABY KORZYSTAĆ Z TEJ CZĘŚCI SERWISU
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
Dostęp do oglądanej strony jest płatny.
Całą zawartość strony zobaczysz
po zalogowaniu się i opłaceniu abonamentu.
 
Jeżeli nie masz konta użytkownika, założ konto!
   
Oto garść powodów, dla których warto założyć konto użytkownika:
Założenie konta użytkownika jest proste i bezpłatne.
Od razu zobaczysz kilka wybranych porad gratis.
Po opłaceniu abonamentu otrzymasz dostęp do wszystkich porad.
Przystąpisz do Programu Partnerskiego, który pozwala uzyskać darmowy abonament!
Zaprenumerujesz przydatny newsletter z poradami i nowościami.
Będziesz mieć dostęp do własnej, wygodnej aktówki i profilu.
Zyskasz możliwość korzystania z różnych promocji i upustów dla klientów serwisu.
Oto garść powodów, dla których warto zamówić abonament:

W jednym miejscu znajdziesz tysiące fachowych porad, kursy, encyklopedię pojęć oraz przydatne narzędzia, dzięki czemu nie tracisz czasu, impulsów telefonicznych i pieniędzy na pozyskiwanie wiedzy. Tutaj dostaniesz gotowe i sprawdzone rozwiązania problemów, z którymi spotykasz się w praktyce.

Dzięki poradom dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać najnowsze technologie, aby tworzyć profesjonalne serwisy i rozwiązania. Doradzę Ci, jak skonstruować i wypromować swoje strony, zwiększyć oglądalność, pozyskać klientów i rozwinąć biznes w Internecie, który będzie przynosił zyski!

Kody programów i skrypty działają natychmiast po wstawieniu ich na strony WWW. Tylko tutaj znajdziesz tak wiele unikatowych algorytmów, autorskich pomysłów i przydatnych artykułów. Dowiesz się, jak zapewnić bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność oprogramowania i poprawić jakość serwisów WWW i baz danych.

Od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo programowaniem oraz tworzeniem stron WWW, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i skuteczność opisywanych rozwiązań. Potwierdzają to opinie użytkowników. Możesz też liczyć na pomoc i wsparcie przy wdrażaniu porad na własnej stronie.

Nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na programistów, konsultantów, promocję czy też reklamę swojej witryny. Te same efekty osiągniesz czytając porady i stosując się do konkretnej wiedzy, która podana jest w sposób przyjazny nawet dla laika.

Nigdzie nie kupisz książek, czasopism i publikacji, które w cenie abonamentu dostarczą Ci tak wiele gotowych rozwiązań. Na żadnych szkoleniach i kursach nie zdobędziesz tylu praktycznych umiejętności i wiadomości. Dzięki zdobytej wiedzy znacznie podniesiesz swoje kwalifikacje i znajdziesz o wiele lepszą pracę.

Z serwisu korzystają zarówno początkujący webmasterzy, jak i największe polskie firmy, banki, dostawcy usług internetowych, wykładowcy, webdeweloperzy oraz agencje interaktywne. To potwierdzenie jakości i wysokiego poziomu informacji - sprawdzanej i weryfikowanej w praktyce przez wielu niezależnych klientów.

Zamawiając abonament pomagasz rozwijać serwis, który będzie Ci służyć jeszcze większą ilością porad i rozwiązań, lepszym wsparciem technicznym oraz unikatowymi, fachowymi publikacjami, których realizacja wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy.

Skorzystasz z Programu Partnerskiego - biorąc w nim udział możesz zapewnić sobie BEZPŁATNY dostęp do serwisu z poradami!

Słowa kluczowe dla porady

analiza kolorów, wykrywanie kolorów, podstawowe kolory, wykrywanie barw na zdjęciu, analiza kolorowych zdjęć, fotografia kolorowa, analizowanie kolorów na zdjęciach

 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt