ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 12
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Gratulacje i dzięki! Trafiłem tu przypadkiem poszukując informacji na temat php+mysql. Wiele polskich stron powiela identyczne przykłady, klonuje te same kursy i lekcje... ten serwis okazał sie inny. Zasada "problem - rozwiazanie - wyjaśnienie" zdaje egzamin - zapewnia jasną, jednoznaczną i pewną pomoc w konkretnym przypadku. Porady są warte swojej ceny, przede wszystkim ze względu na przyjazną (także dla początkujących) formę i treść oraz bogate i stale powiększane zasoby. Polecam i pozdrawiam!

Kamil Dmowski
Polski Czerwony Krzyż

   
GALERIA FOTOGRAFII
   
PORADY - tysiące sprawdzonych rozwiązań dla programistów i webmasterów
aktualizacja porady: 2009-07-22 10:32:55

[PHP] Jak wykonać system cache (pamięci podręcznej) dla stron PHP?

PROBLEM

Chcesz wykonać system cacheowania stron PHP, czyli tworzenia statycznej kopii strony, która wczytana zostanie zamiast wersji dynamicznej.

ROZWIĄZANIEnoselect

Cacheowanie stron, a bardziej po polsku - "wykonanie kopii statycznej stron" ma przyśpieszyć wczytywanie stron WWW i zmniejszyć obciążenie procesora.

To szczególnie ważna czynność gdy użytkownicy wielokrotnie pobierają tę samą stronę, która przez dłuższy czas nie zmienia swojej zawartości, a jest złożona z wielu skryptów, sięga do baz danych i generalnie aby ją pokazać serwer musi się trochę napracować.

Zamiast za każdym razem wykonywać mozolny proces sięgania po dane (szczególnie zdalne), odczytywania tysięcy rekordów z bazy, składania strony z szablonów i wykonywania innych czynności, lepiej jest pokazać stronę statyczną, którą przed chwilą pobrał przecież ktoś inny (a sama strona nie zmienia się bardzo w czasie).

O wiele szybciej wczyta się strona HTML, już złożona przez skrypty i dane, niż ta sama strona mozolnie składana każdorazowo przez skrypty. Dla użytkownika nie ma znaczenia czy strona będzie składana od nowa, czy pokażesz już wcześniej złożoną stronę.

To trochę jak z kserokopiami. Zamiast ręcznie pisać dla 20 osób ten sam tekst, o wiele łatwiej jest napisać go raz i potem 20 razy odbić. Tak samo jest ze stroną, łatwiej złożyć ją raz, zapisać do pamięci podręcznej i pokazywać z niej zamiast proces składania w kółko powtarzać.

Każdy większy portal korzysta z pamięci podręcznej. Oszczędności są ogromne. I nie znaczy to wcale, że strona w pamięci podręcznej nie zmienia się przez cały dzień. Możesz regulować jak często będzie wymieniona na nową kopię, złożoną ponownie z wielu skryptów.

Łatwo policzyć, że przy 1000 odwiedzin na minutę, serwer musi w ciągu dnia wygenerować stronę 1,5 mln razy! A więc tyle razy sięgnie np. do bazy danych, złoży kilka skryptów, wczyta jakieś pliki. Trwa to znacznie dłużej niż zwykłę odczytanie statycznego pliku HTML.

A więc wersja czytana z pamięci podręcznej, nawet gdy pamięć podręczna będzie uaktualniana tylko raz na minutę powoduje, że generowanie strony ma miejsce tylko 1500 razy! Mamy więc procesor wolny do innych obliczeń i możemy w tym czasie obsłużyć znacznie więcej osób. Genialne samo w sobie, prawda?

Cała ta teoria może wydawać się skomplikowana. Jednak skrypt, który realizuje te funkcje nie zajmuje więcej niż 10 linii... Możnaby powiedzieć, że to 10 linii, które uratuje Twój serwer przed wymianą. Zobacz jak wygląda skrypt:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
UWAGA! To tylko fragment strony! Całą zobaczysz po opłaceniu abonamentu!

ZALOGUJ SIĘ I ZAMÓW ABONAMENT ABY KORZYSTAĆ Z TEJ CZĘŚCI SERWISU
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
Dostęp do oglądanej strony jest płatny.
Całą zawartość strony zobaczysz
po zalogowaniu się i opłaceniu abonamentu.
 
Jeżeli nie masz konta użytkownika, założ konto!
   
Oto garść powodów, dla których warto założyć konto użytkownika:
Założenie konta użytkownika jest proste i bezpłatne.
Od razu zobaczysz kilka wybranych porad gratis.
Po opłaceniu abonamentu otrzymasz dostęp do wszystkich porad.
Przystąpisz do Programu Partnerskiego, który pozwala uzyskać darmowy abonament!
Zaprenumerujesz przydatny newsletter z poradami i nowościami.
Będziesz mieć dostęp do własnej, wygodnej aktówki i profilu.
Zyskasz możliwość korzystania z różnych promocji i upustów dla klientów serwisu.
Oto garść powodów, dla których warto zamówić abonament:

W jednym miejscu znajdziesz tysiące fachowych porad, kursy, encyklopedię pojęć oraz przydatne narzędzia, dzięki czemu nie tracisz czasu, impulsów telefonicznych i pieniędzy na pozyskiwanie wiedzy. Tutaj dostaniesz gotowe i sprawdzone rozwiązania problemów, z którymi spotykasz się w praktyce.

Dzięki poradom dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać najnowsze technologie, aby tworzyć profesjonalne serwisy i rozwiązania. Doradzę Ci, jak skonstruować i wypromować swoje strony, zwiększyć oglądalność, pozyskać klientów i rozwinąć biznes w Internecie, który będzie przynosił zyski!

Kody programów i skrypty działają natychmiast po wstawieniu ich na strony WWW. Tylko tutaj znajdziesz tak wiele unikatowych algorytmów, autorskich pomysłów i przydatnych artykułów. Dowiesz się, jak zapewnić bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność oprogramowania i poprawić jakość serwisów WWW i baz danych.

Od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo programowaniem oraz tworzeniem stron WWW, co gwarantuje bardzo wysoką jakość i skuteczność opisywanych rozwiązań. Potwierdzają to opinie użytkowników. Możesz też liczyć na pomoc i wsparcie przy wdrażaniu porad na własnej stronie.

Nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na programistów, konsultantów, promocję czy też reklamę swojej witryny. Te same efekty osiągniesz czytając porady i stosując się do konkretnej wiedzy, która podana jest w sposób przyjazny nawet dla laika.

Nigdzie nie kupisz książek, czasopism i publikacji, które w cenie abonamentu dostarczą Ci tak wiele gotowych rozwiązań. Na żadnych szkoleniach i kursach nie zdobędziesz tylu praktycznych umiejętności i wiadomości. Dzięki zdobytej wiedzy znacznie podniesiesz swoje kwalifikacje i znajdziesz o wiele lepszą pracę.

Z serwisu korzystają zarówno początkujący webmasterzy, jak i największe polskie firmy, banki, dostawcy usług internetowych, wykładowcy, webdeweloperzy oraz agencje interaktywne. To potwierdzenie jakości i wysokiego poziomu informacji - sprawdzanej i weryfikowanej w praktyce przez wielu niezależnych klientów.

Zamawiając abonament pomagasz rozwijać serwis, który będzie Ci służyć jeszcze większą ilością porad i rozwiązań, lepszym wsparciem technicznym oraz unikatowymi, fachowymi publikacjami, których realizacja wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy.

Skorzystasz z Programu Partnerskiego - biorąc w nim udział możesz zapewnić sobie BEZPŁATNY dostęp do serwisu z poradami!

Słowa kluczowe dla porady

skrypt PHP, skrypty PHP, porady, porady php, programowanie php, kurs php, folder, szyfrowanie danych md5, haszowanie, szyfrowanie jednostronne, przyspieszanie ładowania strony, przyśpieszenie strony, optymalizacja strony www, cachowanie stron, kodowanie md5, obciążyć, obciążać, obciążenie, obciążanie, wydajność, system cache

 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt