ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 12
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Nie jestem webmasterem, ale i na mnie zrobiła wrażenie szybkość reakcji Darka na mój problem. Jego kompetencja i przede wszystkim zupełnie niemodna w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach - zwykła ludzka życzliwość dla innego człowieka. Tacy ludzie to dziś gatunek niemal wymarły...

Leszek
Wojskowy Instytut Medyczny

   
GALERIA FOTOGRAFII
   

Kurs XHTML: 1.1, 1.0 / HTML: 4.01, 4.0, 3.2, 3.0, 2.0 / CSS: 2.1, 2.0, 1.0 z przykładami

[Start][Elementy XHTML/HTML][Atrybuty XHTML/HTML][Style CSS]
[0] [A] [B] [C] [D] [E] [F] [H] [I] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Z]

XHTML - następca języka HTML

Język HTML od wersji 4.01 nie jest już dalej rozwijany - zastąpił go XHTML, obecnie w wersji 1.1 (choć już od dłuższego czasu opracowywana jest wersja 2.0). Nazwa brzmi może groźnie, ale w praktyce jest on niemal identyczny z HTML 4.01, którego być może już znasz.

Różnice między językami nie są duże, choć ważne. Kilka nowych reguł bardzo łatwo możesz opanować i już po chwili będziesz w stanie pisać strony zgodne z językiem XHTML. Po co więc powstał nowy język? Dla wygody. HTML został znormalizowany aby mógł być zgodny z językiem XML, który określa zasady tworzenia innych języków używanych w elektronicznych publikacjach. Jest też łatwy do przetwarzania przez różne translatory XML.

Pisząc nowe strony dobrze jest stosować się do zasad określonych w XHTMLu, jeżeli jednak chcesz nadal używać tylko języka HTML 4.01 nic nie stoi na przeszkodzie aby zapomnieć o tym tekście zaraz po jego przeczytaniu. Nowe przeglądarki stron WWW będą cały czas obsługiwać HTML na równi z XHTMLem - przynajmniej w najbliższej przyszłości. Miliony dokumentów na całym świecie zostały napisane w języku HTML - nikt nie będzie ich nagle przerabiał do XHTMLa, bo byłaby to czynność pozbawiona sensu. Warto jednak znać różnice pomiędzy językami i nowe strony WWW pisać od razu w języku XHTML.

Deklaracja dokumentu

Każda strona w języku XHTML musi zaczynać się od określenia wersji języka XML (obecnie jest to wersja 1.0) i sposobu kodowania znaków. Dla języka polskiego będzie to ISO-8859-2:

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-2"?>

Zwróć uwagę na znak zapytania (nie ukośnik), "zamykający" wersję XML. Następnie trzeba zadeklarować odpowiednią definicję DTD, czyli określić reguły języka:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
  "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

Trzeba również określić tzw. przestrzeń nazw. W języku XML sami decydujemy jaką rolę pełnią wszystkie elementy i ich atrybuty. Każdy element języka XHTML może mieć wiele znaczeń, więc trzeba poinformować przeglądarkę co ma zrobić gdy natrafi np. na element img lub jak zareagować na atrybut src. W tym celu definiuje się przestrzeń nazw, gdzie określone są sposoby użycia poszczególnych poleceń. Odpowiedzialny jest za to atrybut xmlns (czyli XML namespace). Dla języka XHTML będzie to następujący fragment kodu:

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="pl">

Szablon strony

Znając już podstawowe elementy możemy utworzyć szablon strony. Nie różni się on bardzo od szablonu w języku HTML.

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-2"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
  "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="pl">
<head>
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
<title>tytuł strony</title>
</head>
<body>
 
  <p>
  Moja pierwsza strona WWW!
  </p>
 
</body>
</html>

Czas na szczegóły...

1. Zagnieżdżanie. W języku XHTML istotna jest kolejność otwierania i zamykania tagów. W HTML również musisz o tym pamiętać, ale tutaj ma to kluczowe znaczenie. Nie można napisać:

To <b>nie jest poprawna <i>kolejność</b> elementów</i> - są skrzyżowane!

Trzeba też pamiętać, aby elementy zawierały w sobie tylko dopuszczalne elementy, a nie dowolne. Opis jakie elementy może zawierać (i w jakich może się zawierać) każdy element znajdziesz w kursie, przy każdym elemencie.

2. Zamykanie znaczników. Każdy znacznik musi być zamknięty, nawet jeżeli nie ma znaczników zamykających. Brzmi to może dziwnie, bo jak zamknąć element <br>? Jest na to sposób - wystarczy użyć go w postaci <br />, podobnie jak np. <img src="zdjecie.jpg" />. Pamiętaj o spacji przed ukośnikiem, bo niektóre przeglądarki mogą mieć problem gdy odstępu nie będzie.

3. Wielkość liter. Wszystkie elementy i atrybuty muszą być zapisywane małymi literami. Wielkość znaków w XHTML ma znaczenie, więc co innego znaczy <B> (to nie jest pogrubienie), a co innego <b> (to jest pogrubienie). W XHTMLu elementy i atrybuty pisane są z użyciem małych liter.

4. Cudzysłów. Wszystkie atrybuty muszą być zapisane w cudzysłowach. Błędem jest napisanie <table align=left width=100>. Prawidłowo powinno być: <table align="left" width="100">.

5. Atrybuty puste. W HTML stosowane są atrybuty puste (logiczne), np. <hr noshade>. W XHTMLu muszą mieć przypisane wartości. Ponieważ nie mają wartości, przypisuje się im własną nazwę. Po zamianie na XHTML przykład wygląda tak: <hr noshade="noshade" />.

6. Znaki specjalne. Trzeba uważać przy stosowaniu znaków < i & w skryptach i deklaracjach CSS. Najlepiej zastępować je poprzez &lt; i &amp;.

7. Skrypty. Każdy skrypt powinien być "otoczony" przez następującą strukturę:

<script type="text/javascript">
<![CDATA[
 
dopiero tutaj umieść skrypt
 
]]>
</script>

najlepiej dodać też komentarze, dla starych przeglądarek:

<script type="text/javascript">
<!-- <![CDATA[ 
 
dopiero tutaj umieść skrypt
 
// ]]> -->
</script>

8. Atrybut id W identyfikatorach elementów zamiast atrybutu name stosuj id. Atrybut name nie jest zalecany i nie powinno się go używać w XHTML. Jeżeli koniecznie potrzebujesz atrybutu name, uzupełnij element o atrybut id o takiej samej wartości.

Już znasz główne zasady XHTML...

Jak widzisz, XHTML nie jest zbyt trudny, choć wydaje się nieco kłopotliwy w użyciu. To w zasadzie stary, dobrze znany HTML wzbogacony o pewne reguły, które dbają o zgodność zapisu z językiem XML.

 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt