ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 12
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Gratulacje i dzięki! Trafiłem tu przypadkiem poszukując informacji na temat php+mysql. Wiele polskich stron powiela identyczne przykłady, klonuje te same kursy i lekcje... ten serwis okazał sie inny. Zasada "problem - rozwiazanie - wyjaśnienie" zdaje egzamin - zapewnia jasną, jednoznaczną i pewną pomoc w konkretnym przypadku. Porady są warte swojej ceny, przede wszystkim ze względu na przyjazną (także dla początkujących) formę i treść oraz bogate i stale powiększane zasoby. Polecam i pozdrawiam!

Kamil Dmowski
Polski Czerwony Krzyż

   
GALERIA FOTOGRAFII
   

Kurs XHTML: 1.1, 1.0 / HTML: 4.01, 4.0, 3.2, 3.0, 2.0 / CSS: 2.1, 2.0, 1.0 z przykładami

[Start][Elementy XHTML/HTML][Atrybuty XHTML/HTML][Style CSS]
[0] [A] [B] [C] [D] [E] [F] [H] [I] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Z]

Kodowanie polskich znaków w ISO-8859-2

Polskie znaki narodowe, często nazywane potocznie "ogonkami", sprawiają problemy nie tylko autorom stron WWW. Do dziś istnieje wiele programów, w których zapisuje się je w różnych standardach kodowania. Doliczyłem się w sumie ok. 20 sposobów zapisywania polskich ogonków! Obecnie obowiązującą normą jest standard ISO-8859-2 (odpowiada on Polskiej Normie PN-93 T-42118). I rób wszystko co w Twojej mocy, aby strony WWW były zapisane właśnie w tym standardzie.

Każda strona WWW powinna mieć w sekcji head następujący element meta:

<head>
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />
</head>

Informuje on przeglądarkę, że znaki na stronie WWW zapisane są w standardzie ISO-8859-2 i dzięki temu widzimy poprawnie polski litery. Przeglądarka mając taką deklarację sama przestawia się na zalecany przez autora zestaw znaków.

Może dwa słowa o standardach i kodowaniu... Komputer udostępnia nam do dyspozycji 256 różnych znaków zapisanych w tablicy znaków ASCII. Są to liczby, litery, znaki specjalne, wykrzykniki, małpki i jeszcze wiele innych, nieraz niewidocznych znaków, które pełnią jednak ważną rolę w komputerze. Wśród nich muszą się też znaleźć polskie znaki, których tradycyjny (amerykański) zestaw znaków nie przewiduje.

Aby je tam umieścić, trzeba z pewnych znaków zrezygnować. Ponieważ każdy standard kodowania rezygnuje z innych znaków, więc w tablicy ASCII polskie znaki znajdują się na różnych pozycjach w różnych standardach. Komputer znaki rozpoznaje po ich numerze - wciskając klawisz z literą A, informujemy komputer, że na ekranie ma się pojawić symbol o numerze 65, litera B ma numer 66, itd. Można to łatwo sprawdzić pisząc w języku HTML kod znaku, np. &#65; (litera A). Więcej o kodach znaków dowiesz się z artykułu Znaki i ich kody liczbowe

Aby móc korzystać z polskich znaków trzeba mieć polską czcionkę. Linux ma instalowaną domyślnie czcionkę ISO-8859-2 więc problem z głowy, natomiast Windows ma czcionkę w standardzie Windows-1250. Różni się ona jednak od ISO-8859-2 pozycją sześciu liter w tablicy ASCII (ąśźĄŚŹ). Aby móc pisać i widzieć czcionkę ISO trzeba nieco pokombinować...

Windows nie udostępnia polskich znaków ISO, ale nic straconego. Czcionki ISO (np. autorstwa firmy EuroFont) możemy pobrać z Internetu i po zainstalowaniu jej w edytorze tekstu bez problemu będziemy widzieć wszystkie polskie znaki w standardzie ISO. Jest też malutki programik KeyPlus autorstwa Adama Strzeleckiego, który pozwala pisać w standardzie ISO. Możemy więc pisać i widzieć czcionkę ISO-8859-2. O to chodziło.

Bardziej rozbudowane edytory do stron WWW mają wbudowane mechanizmy do konwersji znaków i nawet nie zauważymy problemu polskich znaków. Piszemy tak, jak zawsze, a otrzymane strony WWW są już poprawnie zakodowane z polskimi znakami w ISO-8859-2.

Oczywiście nie zawsze możemy zainstalować polską czcionkę ISO. Być może mamy też wiele dokumentów napisanych w Windowsie. Nic straconego. W Internecie dostępnych jest wiele programów do konwertowania tekstów z jednego standardu do innego, np. napisany przez Michała Jaskólskiego program Ogonki 97. Warto korzystać z takich narzędzi w razie potrzeby.

Na koniec niespodzianka. Strony WWW można też tworzyć w standardzie Windows-1250, czyli tym, w którym domyślnie piszemy korzystając z systemu operacyjnego Windows. Nie jest to jednak sposób zalecany i jeżeli tylko możesz, przestaw się na ISO-8859-2. Jeżeli już koniecznie musisz publikować strony w standardzie Windows-1250 nie zapomnij umieścić w dokumencie HTML innej zawartości elementu meta:

<head>
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=windows-1250" />
</head>
 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt