ZALOGUJ SIĘ
login:
hasło:
przypomnij hasło
załóż konto użytkownika
(i zobacz kilka porad gratis)
   
WYSZUKIWARKA I DZIAŁY
całe porady  tytuły
zaznacz działy do przeszukania
(brak wyboru = wszystkie działy)
PHP
MySQL >
PostgreSQL
SQLite
Perl
Java
XML
XSLT
XPath
WML
SVG
RegExp
Wyszukiwarki
Ochrona
VBScript
Google Plus
XHTML/CSS
JavaScript
Grafika
Flash
Photoshop
Windows
Linux
Bash
Apache
Procmail
E-biznes
Explorer
Opera
Firefox
Inne porady
   
KURSY, DOKUMENTACJE
Własne:
XHTML/CSS
JavaScript
ActionScript
WML, RSS, SSI
Pozostałe:
PHP
MySQL
Java API
więcej...
   
użytkowników online: 9
W CZYM MOGĘ POMÓC?


   
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
Mimo, że strony WWW tworzymy już 5 lat zawsze znajdziemy coś ciekawego. Świadczy o tym chociażby nasza aktówka, w której znajduje się kilkadziesiąt porad, z których często korzystamy. Otwarta forma poradnika, czyli możliwość podrzucania tematów oraz wspólny ich rozwój, to nieoceniona pomoc. Uważam, ze abonament roczny jest niewspółmiernie niski do jakości zaprezentowanych materiałów.

Marek Kończal
Internetix.pl

   
GALERIA FOTOGRAFII
   

Kurs XHTML: 1.1, 1.0 / HTML: 4.01, 4.0, 3.2, 3.0, 2.0 / CSS: 2.1, 2.0, 1.0 z przykładami

[Start][Elementy XHTML/HTML][Atrybuty XHTML/HTML][Style CSS]
[0] [A] [B] [C] [D] [E] [F] [H] [I] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Z]

Kodowanie polskich znaków w ISO-8859-2

Polskie znaki narodowe, często nazywane potocznie "ogonkami", sprawiają problemy nie tylko autorom stron WWW. Do dziś istnieje wiele programów, w których zapisuje się je w różnych standardach kodowania. Doliczyłem się w sumie ok. 20 sposobów zapisywania polskich ogonków! Obecnie obowiązującą normą jest standard ISO-8859-2 (odpowiada on Polskiej Normie PN-93 T-42118). I rób wszystko co w Twojej mocy, aby strony WWW były zapisane właśnie w tym standardzie.

Każda strona WWW powinna mieć w sekcji head następujący element meta:

<head>
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />
</head>

Informuje on przeglądarkę, że znaki na stronie WWW zapisane są w standardzie ISO-8859-2 i dzięki temu widzimy poprawnie polski litery. Przeglądarka mając taką deklarację sama przestawia się na zalecany przez autora zestaw znaków.

Może dwa słowa o standardach i kodowaniu... Komputer udostępnia nam do dyspozycji 256 różnych znaków zapisanych w tablicy znaków ASCII. Są to liczby, litery, znaki specjalne, wykrzykniki, małpki i jeszcze wiele innych, nieraz niewidocznych znaków, które pełnią jednak ważną rolę w komputerze. Wśród nich muszą się też znaleźć polskie znaki, których tradycyjny (amerykański) zestaw znaków nie przewiduje.

Aby je tam umieścić, trzeba z pewnych znaków zrezygnować. Ponieważ każdy standard kodowania rezygnuje z innych znaków, więc w tablicy ASCII polskie znaki znajdują się na różnych pozycjach w różnych standardach. Komputer znaki rozpoznaje po ich numerze - wciskając klawisz z literą A, informujemy komputer, że na ekranie ma się pojawić symbol o numerze 65, litera B ma numer 66, itd. Można to łatwo sprawdzić pisząc w języku HTML kod znaku, np. &#65; (litera A). Więcej o kodach znaków dowiesz się z artykułu Znaki i ich kody liczbowe

Aby móc korzystać z polskich znaków trzeba mieć polską czcionkę. Linux ma instalowaną domyślnie czcionkę ISO-8859-2 więc problem z głowy, natomiast Windows ma czcionkę w standardzie Windows-1250. Różni się ona jednak od ISO-8859-2 pozycją sześciu liter w tablicy ASCII (ąśźĄŚŹ). Aby móc pisać i widzieć czcionkę ISO trzeba nieco pokombinować...

Windows nie udostępnia polskich znaków ISO, ale nic straconego. Czcionki ISO (np. autorstwa firmy EuroFont) możemy pobrać z Internetu i po zainstalowaniu jej w edytorze tekstu bez problemu będziemy widzieć wszystkie polskie znaki w standardzie ISO. Jest też malutki programik KeyPlus autorstwa Adama Strzeleckiego, który pozwala pisać w standardzie ISO. Możemy więc pisać i widzieć czcionkę ISO-8859-2. O to chodziło.

Bardziej rozbudowane edytory do stron WWW mają wbudowane mechanizmy do konwersji znaków i nawet nie zauważymy problemu polskich znaków. Piszemy tak, jak zawsze, a otrzymane strony WWW są już poprawnie zakodowane z polskimi znakami w ISO-8859-2.

Oczywiście nie zawsze możemy zainstalować polską czcionkę ISO. Być może mamy też wiele dokumentów napisanych w Windowsie. Nic straconego. W Internecie dostępnych jest wiele programów do konwertowania tekstów z jednego standardu do innego, np. napisany przez Michała Jaskólskiego program Ogonki 97. Warto korzystać z takich narzędzi w razie potrzeby.

Na koniec niespodzianka. Strony WWW można też tworzyć w standardzie Windows-1250, czyli tym, w którym domyślnie piszemy korzystając z systemu operacyjnego Windows. Nie jest to jednak sposób zalecany i jeżeli tylko możesz, przestaw się na ISO-8859-2. Jeżeli już koniecznie musisz publikować strony w standardzie Windows-1250 nie zapomnij umieścić w dokumencie HTML innej zawartości elementu meta:

<head>
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=windows-1250" />
</head>
 
  © 1996-2017 & Reporter.plo serwisieabonamentwarunki korzystaniaNocleg Dojazd MapaRSSCookieskontakt